Jūrkalne

Divu saulrietu krasts

Vējturu nams

Jūrkalnē ir tapis Vējturu nams – vieta kultūrai un atpūtai. Jau Vējturu nama vārds atklāj tā spēju turēt vēju un sargāt cilvēku, kas ir nama centrā. Šī dabas koncertzāle ļauj organizēt dažāda mēroga un rakstura pasākumus brīvdabā.

“Es esmu Vējturu nams. Piekrastes ļaudis radīja mani, lai daudzinātu un godā celtu vēja vārdu. Lai, sanākuši kopā no plašās pasaules manu drošo sienu patvērumā Jūrkalnē, tie varētu satikties, runāt un dziedāt, viens otrā klausīties.

Es esmu Vējturu nams. Kā sardzē stāvu jūras krastā, atvērts saules lēktam un rietam. Atvērts cilvēku sirdīm pašā Vēju sētas vidū. Pie manis sanākušie vēlas augstāk kāpt un vēja brīves garu sajust gaisā, mūzikā un sevī.

Es esmu Vējturu nams. Vai turat šodien vēju godā? Ja tā, tad turu Jūs pie vārda.”

Igo / 2019

Vējturu nams pielāgojams akadēmiskās un populārās mūzikas koncertiem, festivāliem, kā arī kāzām, korporatīvajiem un citiem pasākumiem. Ikvienam interesentam ir iespēja realizēt savas idejas unikālā vides objektā.

Vējturu nams netika uzbūvēts tukšā vietā. Tā pirmsākumi meklējami 2003. gadā, kad organizēja pirmos Jūrkalnes tūrisma sezonas atklāšanas svētkus un talku. Jūrkalnes iedzīvotāji, domubiedri, uzņēmēji un pašvaldība sakopa pludmali, kā arī radīja Ugunspļavu, Vēju sētu, baznīcas ābeļdārzu un dabas takas mežā.

Vietā, kas pirms 13 gadiem bija aizaugusi pļava, šobrīd tiek svinēti vasaras saulgrieži ar vairākiem tūkstošiem apmeklētāju un citi nozīmīgi pasākumi. Tālāk tieši Vējturu nams ļaus paplašināt notikumu klāstu un vērienu, turpinot attīstīt Jūrkalni kā mūzikas un mākslas epicentru.

Pirmajai Vējturu nama skicei, ko radīja Igo, ir jau vairāk kā 10 gadi. Šajā laikā netrūka mirkļi, kad Vējturu nams šķita vien utopija. Tomēr Ventspils novada pašvaldība spēja piesaistīt ievērojamu Eiropas finansējumu un īstenot šo nestandarta projektu. Sabiedrības iniciatīva rezultējās unikālā dabas koncertzālē.

2020. gada 16. jūnijā notika “Vējturu nama” prezentācijas koncertieraksts ar tādiem māksliniekiem kā Igo, Renārs Kaupers, Uldis Marhilēvičs, Antra Stafecka, Ivars Pētersons un daudziem citiem.

Tapšana

2019. gada 2. augustā mūziķis un mākslinieks Igo, Ventspils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Dadzis un Jūrkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis topošajā Vējturu namā iebetonē vēstījumu nākamajām paaudzēm.

IMG_7589
IMG_7872
IMG_7916
2019. gada 20. novembrī topošais Vējturu nams pulcēja mūziķus, producentus, tūrisma uzņēmējus un pašvaldības pārstāvjus, lai kopā spriestu par dabas koncertzāles iespējām un plāniem. Kultūras un tūrisma jomas profesionāļi ar būvniekiem pārrunāja pēdējās celtniecības detaļas, lai koncertzāle būtu iespējami funkcionāla un pārdomāta.
Vējturu nams ekspluatācijā tika nodots 2019. gada decembrī.