Jūrkalne

Divu saulrietu krasts

Vējturu nams

Jūrkalnē ir tapis Vējturu nams – vieta kultūrai un atpūtai. Jau Vējturu nama vārds atklāj tā spēju turēt vēju un sargāt cilvēku, kas ir nama centrā. Šī dabas koncertzāle ļaus organizēt dažāda mēroga un rakstura pasākumus brīvdabā.

Vējturu namu varēs izmantot ne tikai pašvaldība, bet arī sabiedrība un uzņēmēji, organizējot gan publiskus, gan slēgtus pasākumus. Vējturu nams būs pielāgojams akadēmiskās un populārās mūzikas koncertiem, festivāliem, kā arī kāzām, korporatīvajiem un citiem pasākumiem. Ikvienam interesentam būs iespēja realizēt savas idejas unikālā vides objektā.

Vējturu nams tika iecerēts tā, lai veicinātu kultūrtūrismu Jūrkalnē, mazinot tūrisma nozares sezonalitāti un atkarību no laikapstākļiem, tādējādi nodrošinot vietējā tūrisma (viesu nami, viesnīcas, ēdināšanas uzņēmumi, veikali, degvielas uzpildes stacija, īslaicīgās apmešanās vietas u.c.) apgrozījuma palielināšanos.

Vējturu nams netika uzbūvēts tukšā vietā. Tā pirmsākumi meklējami 2003. gadā, kad mūziķis un mākslinieks Igo organizēja pirmo Jūrkalnes talku. Katru gadu Igo domubiedri un Jūrkalnes draugi ir ieguldījuši savu personīgo naudu, laiku un darbu. Iesaistījās arī pašvaldība un īstenoja lielos attīstības projektus – Ugunspļavas estrāde un Vējturu nams. Un tā rezultātā vietā, kas pirms 13 gadiem bija aizaugusi pļava, šobrīd tiek svinēti vasaras saulgrieži ar vairākiem tūkstošiem apmeklētāju un citi pasākumi. Tālāk tieši Vējturu nams ļaus paplašināt notikumu klāstu un vērienu, turpinot attīstīt Jūrkalni kā mūzikas un mākslas epicentru.

Pirmajai Vējturu nama skicei, ko radīja Igo, ir vairāk kā 10 gadu. Jau sākotnēji bija skaidrs, ka šis nestandarta objekts nebūs viegls uzdevums pašvaldībai, arhitektiem, projektētājiem un būvniekiem. Šo gadu laikā netrūka mirkļu, kad Vējturu nams šķita vien utopija. Tomēr pašvaldība spēja piesaistīt ievērojamu Eiropas finansējumu, īstenot projektu, un celtniecība noslēdzās 2019. gada nogalē. Vējturu nams, tāpat kā Ugunspļava, ir sabiedrības iniciatīva, ko pašvaldība ir novedusi līdz gala rezultātam. Idejas un darbs, ko ieguldīja Jūrkalnes iedzīvotāji, draugi un domubiedri, kā arī Ventspils novada pašvaldība būs rezultējies unikālā dabas koncertzālē.

Tapšana

2019. gada 2. augustā mūziķis un mākslinieks Igo, Ventspils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Dadzis un Jūrkalnes pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis topošajā Vējturu namā iebetonē vēstījumu nākamajām paaudzēm.

IMG_7589
IMG_7872
IMG_7916
2019. gada 20. novembrī topošais Vējturu nams pulcēja mūziķus, producentus, tūrisma uzņēmējus un pašvaldības pārstāvjus, lai kopā spriestu par dabas koncertzāles iespējām un plāniem. Kultūras un tūrisma jomas profesionāļi ar būvniekiem pārrunāja pēdējās celtniecības detaļas, lai koncertzāle būtu iespējami funkcionāla un pārdomāta.
Vējturu nams ekspluatācijā tika nodots 2019. gada decembrī.
2020. gada 16. jūnijā notika “Vējturu nama” prezentācijas koncertieraksts ar tādiem māksliniekiem kā Igo, Renārs Kaupers, Uldis Marhilēvičs, Antra Stafecka, Ivars Pētersons un daudziem citiem. Šobrīd kultūras nama “Wiktorija” komanda ir uzsākusi darbu pie koncertieraksta montāžas, lai jau tuvākajā laikā tas būtu publiski pieejams ikvienam interesentam.