Jūrkalne

Divu saulrietu krasts

Pārgājiens gar jūru

Pāvilosta – Jūrkalne

Ziemeļaustrumos no Pāvilostas ir apskatāmas izcilas pelēko kāpu ainavas, bet jau dažus kilometrus tālāk sākas viens no skaistākajiem Jūrtakas posmiem ar izciliem stāvkrastiem vairāk nekā 20 km garumā. Interesantākās stāvkrastu ainavas ir redzamas pie Strantes, Ulmales un Rīvas ietekas. Daudzviet krasta nobrukumu lejasdaļā vasarā zied orhidejas. Jūrkalnē un tās apkaimē var vērot „divus saulrietus”, – pirmo no pludmales, bet otru – īsu mirkli vēlāk – no stāvkrasta augšas.

Garums: 20 km

Ilgums: 7 – 9 h

Maršruta gaita: Pāvilosta – Ulmale – Labrags – Jūrkalne

Ceļa segums: Smilšaini, oļaini (dažāda lieluma) liedagi, ar nelieliem akmeņiem klāts liedags. Pie Pāvilostas un Jūrkalnes – plaši smilšaini liedagi.

Šķēršļi: Upītes un strauti mazūdens periodā ir pārbrienami. Rīvu var pārbrist, ja nav bijušas spēcīgas lietavas. ~ 1,5 km attālumā no jūras Rīva šķērsojama pa diviem tiltiem. Sakas upei pāri iespējams pārcelties ar kuģīti, kurš iepriekš jāpiesaka pa tālruni +371 29409848.

Bīstamas vietas: Stāvkrasti brūk, jūrai noskalojot krastus un lietus ūdeņiem izskalojot to nogāzes. Te var būt noslīdeņi, nobrukumi, akmens nobirumi, tādēļ pa stāvkrastiem nedrīkst pārvietoties. Šim mērķim daudzviet ir ierīkotas kāpnes. Nobrukumi visbiežāk ir vētru laikā vai pēc tām, kā arī pēc lietusgāzēm, taču var būt arī citā laikā.

Plašāka informācija: Jūrtaka


Jūrkalne – Sārnate

Šajā Jūrtakas posmā turpinās iespaidīgais Baltijas jūras stāvkrasts. Ošvalku apkaimē tas „nolaižas” lejā, pārvēršoties par stāvāku priekškāpu, ko nosedz biezi kārklu vainagi, taču iepretim Sārnatei atkal vērojami izteikti stāvkrasti. Šeit samērā īsā gājiena posmā redzami vairāki iespaidīgi dabas skati.

Garums: 14 km

Ilgums: 5 – 7 h

Maršruta gaita: Jūrkalne – Ošvalki – Sārnate

Ceļa segums: Smilšaini, oļaini (dažāda lieluma) un smilšaini – oļaini liedagi, vietām nelieli akmeņi.

Šķēršļi: Nelielie strauti ir pārbrienami.

Bīstamas vietas: Stāvkrasti veidojas (brūk), jūrai noskalojot krastus, arī lietus ūdeņiem izskalojot to nogāzes. Te var būt noslīdeņi, nobrukumi, akmens nobirumi. Nedrīkst pārvietoties pa stāvkrastiem, kur nav izveidotas kāpnes (tās ir atrodamas pietiekami bieži) un iet tuvu klāt tiem no augšpuses un apakšpuses. Nobrukumi visbiežāk ir vētru laikā (vai pēc vētrām) un pēc lietusgāzēm, taču var būt arī citā laikā.

Plašāka informācija: Jūrtaka