Jūrkalne

Divu saulrietu krasts

Jūrkalnes motosporta vēsture

Leģendāro “Zelta mopēda” sacensību pirmsākumi atrodami 1958. gadā, kad bērnu motosporta iniciators Aleksandrs Briedis dibināja motoklubu “Bieriņi”. Jau pēc pāris gadiem “Bieriņi” organizēja pirmās mopēdistu sacensības, kas uzskatāmas par vienām no pirmajām arī pasaulē.

1971. gadā pirmo reizi tika organizēts bērnu un skolēnu mazmotokrosa turnīrs – sacensības „Zelta mopēds”. Ja pirmos gadus sacensības norosinājās Rīgā – Mārupītes krastos, tad vēlāk “Zelta mopēda” tradīcijas arvien vairāk izplatījās visā Latvijā. Turklāt mopēdu mīlestību no Latvijas pārņēma arī PSRS valstīs.

Vairāk kā 40 gadu laikā “Zelta mopēds” izvērtās par Latvijas nacionālo tautas sporta veidu un motosporta pamatvērtību. “Zelta mopēds” daudziem kļuva par vērtīgu hobiju un aizsāka titulētu motosportistu karjeras.

Jūrkalnes mopēdistu kustību 1973. gadā aizsāka Edgars Dadzis, kas uz sacensībām aizveda Uldi Siliņu, kam vēlāk sekoja arī Aivars Reinholds, Andris Bubļauskis, Māris Dadzis un Guntis Bērziņš.

Lielu ieguldījumu, lai nodrošinātu komandas “Dzintarkrasts” piedalīšanos “Zelta mopēda” sacensībās, kā arī Jūrkalnes trases izveidošanā un sacensību organizēšanā, deva Arvīds Bērziņš. Par tehniku rūpējās Ludvigs Kalniņš, kas spēja to uzlabot un panākt augstākus sportistu rezultātus sacensībās.Kopumā “Zelta mopēda” sacensībās ir piedalījušies vairāki desmiti jūrkalniešu. Ievērojamākos panākumus guvuši Ivo Kalniņš un Agris Kalniņš, kas kļuva par Latvijas čempioniem. Ar “Zelta mopēdu” savas sportistu gaitas uzsāka Jānis Dadzis, Guntis Spade, Maigonis Vagalis un citi, kas vēlāk jau ir piedalījušies dažādās motokrosa sacensībās.

Jūrkalnes trase, ko šodien šķērso dabas takas, tika atklāta 1975. gadā. Šeit norosinājās kolhoza “Dzintarkrasts” kausa izcīņas, kas gadu no gada pulcēja ievērojamu braucēju sastāvu no visas Latvijas. Sacensību organizēšanā piedalījās daudzi jūrkalnieši, kas kopīgi veidoja vietējās motosporta tradīcijas.

scan0007
scan0019
scan0004
scan0006
scan0008
scan0002

Jūrkalnē motosporta tradīcijas neapsīka. Edgars Dadzis un Arnolds Egle turpināja kopt un atjaunot padomju laika motociklus, veidojot vēsturisko spēkratu kolekcijas.

IMG_6355
Edgars Dadzis. Tālr.: 20051969

Savukārt bijušajā Jūrkalnes Padomju pretgaisa aizsardzības diviziona daļā izveidota jauna mototrase. Šeit regulāri trenējas Jūrkalnes, Latvijas un pasaules motosportisti, kā arī tiek organizētas sacensības.