Jūrkalne

Divu saulrietu krasts

Burdona festivāls

IMG_2215

Mums pierastā suitu sieviešu “ēēēēēōōōōō” dziedāšana zinātniskajā terminoloģijā tiek dēvēta par burdonu.

Burdons ir viens no senākajiem tradicionālās mūzikas (gan vokālās, gan instrumentālās) daudzbalsības veidiem.

Tas sakņojas jau pirmskristietisma perioda kultūrā un vēl šodien dzīvas tradīcijas veidā ir sastopams Baltijā, Balkānos, Karpatos, Gruzijā un Pireneju pussalā.

Latvijā vēl saglabājušies atsevišķi novadi, sava veida salas, kurās burdona tradīcijas nekad nav pārtrūkušas. Tādas sastopamas suitu zemē (Alsungā, Gudeniekos, Jūrkalnē), kā arī Bārtā, Nīcā, un atsevišķās vietās Latgalē.

Tieši šīs burdona dziedāšanas tradīciju popularizēšanai 2004., 2007. un 2014. gadā etniskās kultūras centrs “Suiti” ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un pašvaldību atbalstu sarīkoja trīs starptautiskus burdona festivālus.

Festivāli notiek vairākas dienas un ir bagāti ar dažādiem pasākumiem – koncertiem, izstādēm, meistarklasēm, semināriem un citiem notikumiem. Vairāki simti dalībnieku no dažādām pasaules valstīm (Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Azarbaidžānas, Gruzijas, Ungārijas, Francijas u.c.) tautas tradīciju, kas mantota no paaudzes paaudzē, iedzīvina mūsdienu kultūrvidē un popularizē to plašākā sabiedrībā Latvijā un aiz tās robežām.

IMG_2305

Koncerts Feliksbergas jūrskolas parkā 2014. gadā.

Plašāka informācija: www.suitunovads.lv/lv/burdona_festivals