Jaunumi

Vai stāvkrasts brūk straujāk?
Vai Pāvilostas mola rekonstrukcija veicinās krasta eroziju?
IMG_7054
Uz šiem jautājumiem atbild LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docents, Jūras krastu laboratorijas vadošais pētnieks Jānis Lapinskis:

“Labragā stāvkrasta piekāji atkal mazliet paskalo jau kopš 2016. gada pavasara. Šī nav vienīgā šāda vieta visā Pāvilostas – Užavas posmā. Vēl ir pāris nelieli iecirkņi uz ziemeļiem no Jūrkalnes centra, Ulmales ziemeļos un pašā Jūrkalnes pagasta ziemeļu galā. Arī pie Pāvilostas (ap 1 – 2 km uz ziemeļiem) pēdējos 2 – 3 gados ir pastiprinājusies erozija.
Pāvilostas molu rekonstrukcija notiekti mazliet mainīs līdzsvaru krasta posmā tieši uz ziemeļiem no ostas (ne vairāk kā 2 – 3 km tālu, turklāt tā ietekmes zonas paplašināšanās notiks daudzu gadu laikā). Līdz Labragam efekts noteikti nesniegsies.
Iemesli šī brīža erozijas tempa kāpumam ir vairāki. Pirmkārt, tās smiltis, kas lielo vētru (2005., 2007.) laikā nonāca seklūdens joslā, ilgu laiku kavēja erozijas tālāku virzīšanos, bet šobrīd, domājams, zemūdens nogāzes seklajā daļā smilšu palicis ļoti maz – tās ir “aizdzītas” uz ziemeļiem. Krasta noskalošana Labraga posmā un patiesībā visā Pāvilostas – Sārnates posmā ir notikusi jau vairākus tūkstošus gadu, un nekur tā nepazudīs. Šī desmitgade kopš pēdējām “īstajām” vētrām bija ļoti netipiska un “klusa”. Gandrīz visās vietās Latvijas piekrastē, kur erozija ir vērā ņemama, pēdējo 10 – 12 gadu laikā noskalots par 50 – 80% mazāk nekā 1990-tajos gados (stāvkrasts pat vietām paguvis apaugt ar kokiem). Izskatās, ka nu šis “klusais” periods iet uz beigām.
Daudzgadīgais vidējais krasta līnijas atkāpšanās ātrums pie Labraga ir aptuveni 0,5 – 0,8 m / gadā un tāds tas pārskatāmā nākotnē arī saglabāsies (varbūt mazliet pieaugs).”


1. decembrī Jūrkalnes tautas nama otrajā stāvā atklāja Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīciju “Vētru muzejs”. Svinīgajā pasākumā piedalījās personas, kuras veicinājušas ekspozīcijas tapšanu, arī Zemūdens arheoloģijas centra pārstāvji un biedrības “Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācija” aktīvisti.

IMG_6921

Par Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas paraugu izmantoti izstādes “Kuģi dzelmē” materiāli, kas līdz 2012. gadam bija aplūkojami Jūrmalas pilsētas muzejā un guva plašu apmeklētāju atsaucību, saņemot arī Jūrmalas pilsētas domes “Gada balvu kultūrā 2006″ par izcila kultūras projekta realizēšanu. Kopš izstādes slēgšanas pirms četriem gadiem līdzīgu projektu un apskates objektu Latvijā nav bijis, tādēļ Jūrkalnes “Vētru muzejs” ir valsts mēroga inovācija.

Jūrkalnes pagasta tautas nama otrajā stāvā izveidotais muzejs, kas vēsta arī par Baltijas jūras stihijas upuriem, papildināts ar pludmalē atrastajām un no dzelmes izceltajām senlietām. Ēkas otrais stāvs izveidots kā improvizēts nogrimis burinieks, tādēļ apmeklētāji varēs apskatīt un izjust zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu, akcentējot kuģu vrakus, kas atrodas Jūrkalnes krastos. Ekspozīcijā ietilpst nirēju ekipējums un atribūtika, foto un video materiāli no jūras dzelmes, zemūdens atradumi. Skaņas un apgaismojums noārda tiltu starp vēsturi un mākslu. Izstādes telpā ir radīta vide kā jūras dzelmē, ļaujot “ienirt” un ielūkoties “nogrimuša vraka” tilpnē.

Līdzekļus projekta “Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas “Vētru muzejs” ierīkošana un apkārtnes labiekārtošana” īstenošanai piešķīra Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds. Projekta budžets ir 39 704,63 eiro, pašvaldība finansē 10% no kopējām izmaksām.

Izstāžu telpas atjaunošanu veica SIA “AB Būvniecība”, ekspozīcijas dizaina projektu īstenoja Ģirts Boronovskis, SIA “A-Z darbnīca” un SIA “Aspired”, teritoriju labiekārtoja SIA “Ventbetons-V”, bet dizaina projekta izstrāde un autoruzraudzība bija uzticēta Ģirtam Boronovskim.

Ekspozīcija “Vētru muzejs” atvērta:

ceturtdienās no plkst. 14.00 līdz 18.00

piektdienās no plkst. 11.00 līdz 17.00

sestdienās no plkst. 11.00 līdz 17.00

svētdienās no plkst. 11.00 līdz 15.00

Screen Shot 2017-12-04 at 1.00.16 PM

“Zem ūdens ir arī mājas, baznīcas, kapsētas” – Jūrkalnē atklāts īpašs vētru muzejs / LNT Ziņas / Skaties.lv

IMG_6950

IMG_6957

IMG_6968

IMG_6998

IMG_7000

IMG_7014